Jak připravit předškoláka?

Máte doma předškoláka a všichni se cítíte slavnostně, napjatě, trochu důležitě, ale i nervózně? Aby ne, vždyť zahájení školní docházky je významným milníkem pro celou rodinu a všichni přejeme našim dětem, aby se jim ve škole líbilo a dařilo. Lámete si hlavu s tím, zda umí Vaše dítě vše potřebné nebo jak připravit předškoláka? V tomto článku najdete základní možnosti předškolní přípravy.

Kde se předškoláci připravují a jak se tam připravují?

  • mateřská škola/nultý ročník základní školy
  • samostatná domácí příprava
  • individuální příprava vedená speciálním pedagogem

Předškolní vzdělávání probíhá v mateřských školách a lesních mateřských školách. Pro děti s odkladem školní docházky je příprava realizována v přípravných třídách základních škol. Třídní učitelka Vás informuje jaké pracovní listy děti používají, jak předškolní příprava probíhá a poskytuje Vám zpětnou vazbu, jak si Váš předškolák vede. Výhodou je častá zpětná vazba.

V současnosti je na trhu dostupné obrovské množství pracovních sešitů pro samostatnou domácí přípravu předškoláků. Předškoláci je zbožňují a někteří dokáží takový pracovní sešit vyplnit během jednoho odpoledne :-). Vyplňování pracovních sešitů učí předškoláka pracovat samostatně v domácím prostředí, je to simulace školních domácích úkolů a vzniká tak dobrý pracovní návyk. Pokud máte konkrétní zpětnou vazbu ze školky máte pak jednodušší výběr při pořizování pracovních sešitů – na co se můžete zaměřit. Výhodou je osobní zkušenost při práci s Vaším dítětem.

Další možností jak připravit předškoláka je spolupráce se speciálním pedagogem, kterého snadno najdete v místě Vašeho bydliště. Speciální pedagog buď ušije přípravu předškolákovi přímo na míru nebo využívá konkrétní existující předškolní program (krabicové řešení). Speciální pedagog aktivně pracuje s Vaším dítětem – individuálně nebo v menších skupinkách. Dítě odchází domů se složkou pracovních listů pro domácí procvičování. Rodič si z takové schůzky odnáší rady jak se pracovní listy vyplňují a na co si dát pozor, aby nevznikly špatné nebo nevhodné návyky. Výhodou je komplexní přístup a také osobní zkušenost při práci s Vaším dítětem.

Desatero předškoláka si můžete přečíst zde.

Školní zralost článek zde.