Školák a předškolák – Pavla Černá (10/2015)

Kláru Benešovou jsem si vybrala na doporučení mé sousedky, kdy jsem začala hledat řešení doučování pro mého syna Vojtu. Do určité doby měl samé jedničky, takže jsem byla uchlácholena, že je vše v pořádku a vůbec jsem necítila potřebu se s ním učit. Vždy jsem jen dohlížela, zda má napsané domácí úkoly. Bohužel v pololetí druhé třídy najednou Vojta napsal ani ne polovinu testu z matematiky a češtiny. Prý to nestihl a hlavně nepochopil. Začala jsem zjišťovat, že mu vlastně spoustu věcí nedošlo. Například nechápal k čemu je vůbec dobrá matematika, v češtině nechápal zadání a v angličtině si pamatoval jen to, co se učil už ve školce. Byl jako houba, která do sebe nasákne nějakou informaci v době probírání látky ve škole, následně ji s radostí pustí, ale nic v něm bohužel nezůstává.

Klára si nás naštěstí vzala „pod křídla“. Zaměřila se s Vojtou na vše podstatné. Vrátili jsme se zpět k základům první třídy, kde vše důkladně projela, co Vojta pochopil, co ne a začali jsme všichni pracovat na tom, aby se vše v té dětské hlavičce propojilo. Bylo to samozřejmě z počátku trochu náročnější, museli jsme s Vojtou dělat denně úkoly a číst včetně pochopení textu. Za půl roku jsme však dohnali celou první třídu, druhou třídu a naštěstí do třetí Vojta vykročil už s tím, že má hlavu připravenou na čerpání znalostí třídy třetí, která je jedna z náročnějších.

Díky Kláře jsem zjistila, že každé dítě potřebuje jiný styl učení, jinou motivaci a Klára pro mne byla vždy studnicí moudrosti jak dítěti vysvětlit a podat chybu jako ohromné plus, včetně motivace s tím něco udělat. Ke Kláře docházíme stále, protože chci aby s Vojtou vždy projela co utkvělo, co ne, abychom ověřili probíranou látku. Narodila se nám totiž o prázdninách holčička a tak trochu nestíhám. Individuální přístup Kláry se mi u Vojty velmi osvědčil a z hodin většinou odcházíme stylem: „Mami, já u Kláry chci zůstat, mě s ní učení baví.“ ☺

Vojta má o 3 roky mladšího brášku, Davídka, který šel letos v září do první třídy. Jelikož jsme za Klárou docházeli s Vojtou, pro jistotu jsme se dohodli i na spolupráci ohledně Davídka. Klára nám Davídka bravurně připravila do školy, projela s ním Maxíka a v září nám šel do první třídy úžasně sebevědomý školák. Ještě nyní stále čerpá z návštěv u Kláry, přičemž má čas přirozeně vstřebávat školu i si hrát.

Kláro, upřímně a s nesmírnou úctou děkujeme!

Pavla Černá, máma Vojty a Davídka

PS: A až bude čas, rozhodně přijdeme i s naší dcerkou ☺!